W 1991 roku naukowcy z Bell Labs opublikowali pracę, w której wykazali możliwość wykorzystania długości fali 13,8 nm do tzw. miękkiej litografii projekcyjnej promieni rentgenowskich.
Aby sprostać wyzwaniu litografii EUV, badacze z Lawrence Livermore National Laboratory , Lawrence Berkeley National Laboratory i Sandia National Laboratories otrzymali w latach 90. fundusze na przeprowadzenie badań podstawowych nad przeszkodami technicznymi. Wyniki tego udanego wysiłku zostały rozpowszechnione za pośrednictwem partnerstwa publiczno-prywatnego Cooperative R&D Agreement (CRADA), przy czym wynalazek i prawa w całości należały do rządu USA, ale były licencjonowane i dystrybuowane za zgodą DOE i Kongresu. CRADA składała się z konsorcjum prywatnych firm i laboratoriów, manifestowanych jako podmiot o nazwie Extreme Ultraviolet Limited Liability Company (EUV LLC).
Intel, Canon i Nikon (liderzy w tej dziedzinie w tamtym czasie), a także holenderska firma ASML i Silicon Valley Group (SVG) wszystkie ubiegały się o licencję. Kongres odmówił [...] japońskim firmom niezbędnego pozwolenia, ponieważ były postrzegane jako silni techniczni konkurenci i nie powinny korzystać z finansowanych przez podatników badań kosztem amerykańskich firm. W 2001 roku SVG zostało przejęte przez ASML, pozostawiając ASML jako jedynego beneficjenta kluczowej technologii.
Do 2018 r. ASML udało się wdrożyć własność intelektualną z EUV-LLC po kilku dekadach badań rozwojowych, z włączeniem finansowanego przez Europę EUCLIDES (Extreme UV Concept Lithography Development System) i wieloletniego partnera, niemieckiego producenta optyki ZEISS oraz dostawcy źródeł światła synchrotronowego Oxford Instruments. To sprawiło, że MIT Technology Review nazwał ją „maszyną, która uratowała prawo Moore'a”. Pierwszy prototyp z 2006 r. wyprodukował jeden wafel w ciągu 23 godzin. Od 2022 r. skaner produkuje do 200 wafli na godzinę. Skaner wykorzystuje optykę Zeiss, którą ta firma nazywa „najdokładniejszymi lustrami na świecie”, wytwarzanymi przez lokalizowanie niedoskonałości, a następnie odrywanie pojedynczych cząsteczek za pomocą technik takich jak figurowanie wiązką jonów.
Uczyniło to niegdyś małą firmę ASML światowym liderem w produkcji skanerów i monopolistą w tej najnowocześniejszej technologii i zaowocowało rekordowymi obrotami w wysokości 27,4 miliarda euro w 2021 r., przyćmiewając swoich konkurentów Canon i Nikon, którym odmówiono dostępu do własności intelektualnej. Ponieważ jest to tak kluczowa technologia dla rozwoju w wielu dziedzinach, amerykański licencjobiorca wywarł presję na holenderskie władze, aby nie sprzedawały tych maszyn Chinom. ASML postępowało zgodnie z wytycznymi holenderskiej kontroli eksportu i do odwołania nie będzie miało uprawnień do wysyłania maszyn do Chin. Chiny w tym samym czasie również zainwestowały dużo w swój krajowy projekt EUV, a chińskie wiodące firmy, takie jak Huawei i SMEE, również złożyły patenty na swoje alternatywne propozycje odnoszące się do technologii EUV.
Wraz z wielokrotnym wzorowaniem, EUV utorowało drogę do wyższych gęstości tranzystorów, umożliwiając produkcję procesorów o wyższej wydajności. Mniejsze tranzystory wymagają również mniejszej mocy do działania, co skutkuje bardziej energooszczędną elektroniką.
en.m.wikipedia.org