Trwają ostatnie przygotowania do przemówienia Władimira Putina. "Dzień wcześniej wszyscy akredytowani przedstawiciele mediów przeszli test PCR na obecność Covid-19, ARVI i grypy. Na wydarzenie można przystąpić wyłącznie z wynikiem negatywnym. Dziennikarze otrzymali od organizatorów tradycyjny zestaw upominkowy: teczkę z logo 80. rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, kalendarz, długopis i notatnik" - podaje agencja RIA.
(...)
Władimir Putin wszedł do studia.
Pierwsze pytanie do Władimira Putina brzmi: "jak Rosji udaje się utrzymać na powierzchni i kontynuować swój rozwój w warunkach, w których świat oszalał".
- Nudzimy się, gdy jest zbyt spokojnie - ironizował Putin. Potem przeszedł do wyników gospodarczych Federacji Rosyjskiej, twierdząc, że "w ciągu dwóch lat rosyjska gospodarka urosła o około osiem procent".
(...)
- Wzrost gospodarczy to w dużej mierze efekt wzmocnienia suwerenności - przekonywał Putin. Dodał, że ponieważ część producentów opuściła rynek rosyjski, rodzimi przedsiębiorcy "zaczęli samodzielnie wytwarzać te towary". - Jest to szczególnie ważne dla naszego kraju, bo jeśli stracimy suwerenność, stracimy państwowość - dodał.
(...)
Prezydenta zapytano, jak ocenia przebieg "specjalnej operacji wojskowej", jak Rosjanie nazywają inwazję na Ukrainę, i "czy zwycięstwo jest coraz bliżej". Putin odpowiedział, że regularnie spotyka się z żołnierzami z pierwszej linii frontu. Dodał, że otrzymał sztandar 155. Brygady Morskiej Floty Pacyfiku i jest za to wdzięczny, a potem poprosił o rozwinięcie tego transparentu na korytarzu.
- Sytuacja w Północnym Okręgu Wojskowym zmienia się dramatycznie. Postęp następuje na całej linii frontu. Rosyjscy bojownicy odzyskują kilometry kwadratowe terytorium. Codziennie - przekonywał Putin, życząc wszystkim walczącym na pierwszej linii frontu powodzenia, zwycięstwa i powrotu do domu.
(...)
Padło pytanie o system rakietowy Oresznik. Prezydent powiedział, że jest to "system nowy, oparty na rozwiązaniach rosyjskich".
Putin powiedział, że jeśli USA dostarczą Ukrainie systemy obrony powietrznej THAAD, Moskwa poprosi „naszych chłopaków”, aby dowiedzieli się, co nowego jest w tym systemie.
Na pytanie "dlaczego rosyjska rakieta nazywa się Oresznik?", prezydent odpowiedział: szczerze mówiąc, nie wiem.
Putin zaproponował "eksperyment". - Niech Zachód i Ukraina wyznaczą obszar w Kijowie, skoncentrują tam wszystkie swoje systemy obrony powietrznej, my uderzymy tam Oresznikiem, a oni spróbują go przechwycić i zobaczymy, co się stanie. Nie ma szans na łatwe zestrzelenie lub zniszczenie Oresznika - podkreślił dyktator.
(...)
Stwierdził, że "wszystkie kraje NATO są w stanie wojny z Rosją", ale gotowość bojowa armii rosyjskiej jest na najwyższym poziomie na świecie.
- Żadna inna armia na świecie nie ma tego, co my. Rosja urosła w siłę i stała się prawdziwie suwerennym krajem. Nie będziemy patrzeć na opinie innych - mówił prezydent.
(...)
Odpowiadając na pytanie o słabość Rosji, Putin zacytował Marka Twaina: pogłoski o mojej śmierci są mocno przesadzone. Na sali rozległ się śmiech.
(...)
Na pytanie od jednego z amerykańskich dziennikarzy o gotowość do kompromisów z Kijowem, Putin odrzekł: polityka jest sztuką kompromisu, a Rosja zawsze była gotowa do negocjacji.
Przypomniał, że "pod koniec 2022 roku osiągnięto już porozumienia z Kijowem, ale Boris Johnson, człowiek z dziwną fryzurą, zabronił Ukrainie zawarcia pokoju".
(...)
Pytania z Chin brzmiały: "Jak ocenia pan rozwój stosunków Moskwy i Pekinu? Jaka jest rola interakcji Rosji i Chin w utrzymaniu porządku na świecie?"
Putin zauważył, że w ostatniej dekadzie poziom stosunków między obydwoma krajami osiągnął poziom, jakiego nigdy wcześniej nie widziano. - Wszystko, co Rosja i Chiny robią względem siebie, opiera się na całkowitym zaufaniu - powiedział.
- Rosja i Chiny to kraje najbardziej dotknięte II wojną światową. Byliśmy razem wtedy i jesteśmy razem teraz. Jest to główny czynnik stabilności w sprawach światowych - podkreślał Putin.
(...)
Na pytanie o to, na jakich warunkach rozpoczną się negocjacje z Kijowem, Władimir Putin odpowiedział, że "zgodnie z prawem Zełenski nie jest już prezydentem, a obecnie zgodnie z ukraińską konstytucją legalną władzę pełni jedynie Rada Najwyższa". - Dopóki Ukraina będzie miała nielegalnego prezydenta, wszystkie inne władze staną się wspólnikami jego zbrodni - powiedział dyktator.
Putin po raz kolejny przypomniał, że "Moskwa nigdy nie odmówiła negocjacji". - Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, ale podpiszemy układ tylko z tymi, których uznamy za uprawnionych - podkreślił.
(...)
Jeden z rosyjskich dziennikarzy, nawiązując do śmierci generała Kiriłłowa, zapytał Putina o to, dlaczego Rosja „nie chroni wystarczająco swoich bohaterów?”
Putin mówił o spotkaniach z "bohaterami broniącymi Rosji w strefie Północnego Okręgu Wojskowego". - Nawet żołnierzom z poważnymi obrażeniami "błyszczą oczy". Takich ludzi potrzebuje kraj. Ranni żołnierze chcą i mogą dalej służyć - powiedział.
(...)
Padło pytanie o to, czy można stworzyć system informowania rodzin wojskowych o ich losach?
Putin nazwał kwestię informowania rodzin żołnierzy, którzy są uznawani za zaginionych lub trafili do niewoli, bardzo delikatnym zagadnieniem. Nie odpowiedział wprost na pytanie, ale wezwał do przyspieszenia decyzji w sprawie wypłat dla rodzin żołnierzy wziętych do niewoli.
(...)
„Nie walczyliśmy tam” – powiedział Putin, wyjaśniając, że siły rządowe i jednostki proirańskie wycofały się bez walki przez Syrię. Następnie Rosja ewakuowała 4 tys. irańskich bojowników do Teheranu z bazy Khmeimim. Putin stwierdził również, że Rosja osiągnęła swoje cele w Syrii, dlatego wycofano wojska: „Osiągnęliśmy nasz cel w Syrii i zapobiegliśmy powstaniu kalifatu islamskiego. Terroryści nie doszli tam do władzy”.
onet.pl