wtorek, 9 stycznia 2024



Prezydent Rosji Władimir Putin z dalszym ciągu zabiega o względy rosyjskich żołnierzy i ich rodzin przed wyborami prezydenckimi w marcu 2024 r., tak jak podczas spotkania z członkami rodzin zmarłych rosyjskich żołnierzy 6 stycznia. Putin spotkał się z członkami rodzin rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie, w swojej rezydencji w Novo-Ogaryovo z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia. Putin podkreślił bohaterstwo zmarłych rosyjskich żołnierzy, którzy „bronili interesów [Rosji]”. Putin wielokrotnie podkreślał troskę rządu rosyjskiego o rodziny rosyjskich żołnierzy i delegował odpowiedzialność za ciągłe wsparcie tych rodzin na rosyjskich urzędników na wszystkich szczeblach w całej Rosji. Putin brał ostatnio udział w podobnych wydarzeniach, podczas których przedstawił się jako łaskawy przywódca, któremu zależy na dobru rosyjskiego personelu wojskowego i demonstrował swoją władzę w zakresie spełniania próśb żołnierzy i rozwiązywania problemów. Putin prawdopodobnie wykorzysta te powtarzające się, nagłośnione spotkania w ramach swojej kampanii wyborczej, ponieważ rosyjscy żołnierze i członkowie ich rodzin stanowią spory elektorat, a ich publiczne poparcie dla Putina jest niezbędne, aby Kreml mógł przedstawiać społeczeństwo rosyjskie jako w dużej mierze wspierające wojna na Ukrainie.

Wydaje się, że Kreml starannie wybierał rodziny, które uczestniczyły w spotkaniu Putina, prawdopodobnie tak, aby zminimalizować ryzyko, że powiedzą lub zapytają o niewygodne rzeczy. Kreml okazał się wrażliwy na niedawne publiczne skargi członków rodzin rosyjskich żołnierzy i kontynuuje wysiłki mające na celu cenzurowanie tych skarg w domenie publicznej. Rosyjska opozycyjna gazeta Agentstvo Novosti donosi 7 stycznia, że ​​w spotkaniu uczestniczyli krewni pięciu zmarłych rosyjskich żołnierzy i że wielu z tych krewnych ma powiązania z rosyjskim rządem i wojskiem. Agentstvo Novosti oświadczyła, że wśród uczestników była wdowa po byłym żołnierzu Rosgwardii, która obecnie pełni funkcję szefa Komitetu Rodzin Żołnierzy Ojczyzny w Balashikha i doradcy szefa Balashikha; wdowa po rosyjskim żołnierzu, obecnie szefowa tambowskiego oddziału utworzonej na Kremlu Fundacji Obrońców Ojczyzny; oraz członkowie rodziny byłego proboszcza kościoła w dowództwie Rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych, który wcześniej brał udział w konfliktach w Czeczenii i Syrii i był znany jako „ksiądz spadochroniarzy”. Agentstvo Novosti oświadczyła, że wszystkich pięciu zmarłych żołnierzy, których rodziny wzięły udział w spotkaniu, otrzymało pośmiertnie nagrody Bohatera Rosji i Order Odwagi, a dwójka z obecnych dzieci również uczestniczyła w wydarzeniu z Putinem 4 listopada w Moskwie. Jednak kremlowska praktyka starannego doboru osób uczestniczących w wydarzeniach publicznych z Putinem i czasami zapraszania tych samych osób na wiele wydarzeń wydaje się jednak standardową praktyką Kremla. Putin w podobny sposób błędnie przedstawił spotkanie z 18 wybranymi kobietami zajmującymi wpływowe stanowiska w rosyjskiej sferze politycznej jako otwartą dyskusję z matkami zmobilizowanego personelu w dniu 25 listopada 2022 r.

(...)

Dwóch urzędników rosyjskiego rządu broniło ciągłej obecności migrantów w Rosji w obliczu trwających represji wobec migrantów, wywołując ostrą krytykę milbloggerów i wskazując, że rosyjskiemu rządowi prawdopodobnie nadal brakuje jednolitej polityki wobec migrantów w Rosji. Komisarz prezydenta Rosji ds. ochrony praw przedsiębiorców Borys Titow stwierdził 7 stycznia, że ​​rosyjskie obawy, że migranci zabierają rosyjską pracę, są „całkowicie bezpodstawne” i stwierdził, że statystyki rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MWD) pokazują, że obywatele rosyjscy popełniają znacznie więcej przestępstw niż migranci. Rosyjski portal Kommersant podał, że obcokrajowcy popełnili dwa procent całkowitej liczby przestępstw w Rosji od stycznia do listopada 2023 r., powołując się na statystyki MWD. Rosyjscy milbloggerzy ostro skrytykowali wypowiedzi Titowa, oderwane od zwykłego rosyjskiego życia i oskarżyli o chęć zastąpienia etnicznej ludności rosyjskiej w Rosji imigrantami. Inny milbloger twierdził, że nieokreślone „konkretne diaspory” kontrolują całe sektory rosyjskiej gospodarki ,i że wielu migrantów, którzy otrzymują obywatelstwo rosyjskie, popełnia przestępstwa i dlatego nie znajduje to odzwierciedlenia w niskiej statystyce przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Rosji. Rosyjscy milbloggerzy zaatakowali także zastępcę szefa policji w Niżnym Tagile (obwód swierdłowski), pułkownika Tarasa Bułhakowa, za twierdzenie, że ludzie „zrobili wielką aferę z niczego” w związku z incydentem z 29 grudnia, w którym dwóch nastolatków-migrantów pobiło w Niżnym Tagile dziecko prawdopodobnie pochodzenia etnicznego rosyjskiego. Rosyjscy milbloggerzy twierdzili, że władze rosyjskie powinny wysłać Bułhakowa do walki na Ukrainie i twierdzili, że migranci stanowią zagrożenie dla kontrwywiadu, ponieważ największa rosyjska fabryka produkująca czołgi, Uralvagonzavod, znajduje się w Niżnym Tagile.

Oświadczenie Titowa próbujące rozwiać obawy przed zaangażowaniem migrantów w rosyjską gospodarkę jest prawdopodobnie częścią wysiłków mających na celu zbudowanie rosyjskiego poparcia społecznego dla dalszego polegania na migrującej sile roboczej w celu zrównoważenia krajowych niedoborów siły roboczej wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Według doniesień w 2023 r. Rosja stanęła w obliczu krajowego niedoboru siły roboczej wynoszącego około 4,8 mln osób, prawdopodobnie obejmującego zarówno wykwalifikowaną, jak i niewykwalifikowaną siłę roboczą. ISW w dalszym ciągu ocenia, że ​​rząd rosyjski podejmuje konkurencyjne i niespójne wysiłki, aby zmusić migrantów do wcielenia się do rosyjskiej armii, wykorzystać ich w celu zrównoważenia niedoborów siły roboczej w Rosji spowodowanych wojną oraz ograniczyć im możliwość pracy w Rosji, częściowo po to, aby uspokoić ksenofobicznych zwolenników wojny, rosyjską społeczność ultranacjonalistyczną. Wypowiedzi Titowa w obronie wkładu imigrantów w rosyjską gospodarkę prawdopodobnie odzwierciedlają pogląd tej części rosyjskiego rządu, która stara się utrzymać rosyjską gospodarkę poprzez siłę roboczą imigrantów. Rosyjskie siły zbrojne i elementy bezpieczeństwa – w szczególności rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON), MWD, Rosgwardia, Komitet Śledczy i Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) – wydają się przewodzić wysiłkom mającym na celu przymusowe wcielenie migrantów do rosyjskiej armii. Te rosyjskie organy rządowe konsekwentnie przeprowadzały naloty na społeczności migrantów w celu wydawania wezwań wojskowych naturalizowanym migrantom, werbowali migrantów z ośrodków detencyjnych dla migrantów, oferowali rosyjskie obywatelstwo w zamian za służbę wojskową i reklamowali rosyjską wojskową służbę kontraktową w językach środkowoazjatyckich. MWD przedłożyło także rosyjskiemu rządowi ustawy mające na celu ograniczenie pracy migrantów, co mogłoby zmusić ich do służby wojskowej.

understandingwar.org


Walki pozycyjne kontynuowano na linii Kupiańsk-Kreminna 8 stycznia, ale nie ma potwierdzonych zmian na tej linii frontu. 

(...)

8 stycznia siły rosyjskie i ukraińskie kontynuowały starcia pozycyjne na północ i południe od Bachmutu, ale nie było żadnych potwierdzonych zmian na linii frontu. 

(...)

Rosyjski milbloger twierdził, że 8 stycznia siły rosyjskie nieznacznie zbliżyły się na zachód od Awdijiwki, lecz ISW nie zaobserwowało żadnych wizualnych dowodów potwierdzających to twierdzenie. 

(...)

Siły rosyjskie nieznacznie posunęły się ostatnio na zachód od Doniecka. Materiał geolokalizowany opublikowany 7 stycznia pokazuje, że siły rosyjskie posunęły się na wschodnie obrzeża Heorhiivki (6 km na zachód od Doniecka). Rosyjscy milbloggerzy twierdzili, że siły rosyjskie zdobyły dwa kościoły w Heorhiivce i posunęły się o 300 metrów, a także że siły rosyjskie posunęły się także na przeciwległy brzeg rzeki Osykowej od Marinki (bezpośrednio na zachód od Doniecka).

(...)

8 stycznia siły rosyjskie i ukraińskie kontynuowały działania pozycyjne na pograniczu obwodu doniecko-zaporoskiego, nie stwierdzono jednak żadnych potwierdzonych zmian na tym obszarze frontu.

(...)

Siły rosyjskie dokonały niedawno potwierdzonego postępu w zachodnim obwodzie zaporoskim. Materiał geolokalizowany opublikowany 8 stycznia wskazuje, że siły rosyjskie nieznacznie posunęły się na zachód od Verbove (na wschód od Robotyne).

(...)

8 stycznia siły ukraińskie w dalszym ciągu zajmowały pozycje we wschodnim (lewobrzeżnym) obwodzie chersońskim i nie ma potwierdzonych zmian na tym obszarze frontu. Walki pozycyjne trwały w pobliżu Krynky we wschodnim obwodzie chersońskim.

(...)

understandingwar.org


Pierwsze pomysły, aby stworzyć wybuchowy pancerz reaktywny, pojawiły się w ZSRR już w 1949 roku w NII Stali. Jednak w rzeczywistości odkrycie zjawiska, dzięki któremu można było zaprojektować rozwiązania tej klasy, miało miejsce w 1944 r. w… Australii. Zaczęło się od badań nad improwizowanymi osłonami, których zadaniem było wzmocnienie ochrony przed amunicją kumulacyjną wystrzeliwaną z ręcznej broni przeciwpancernej.

Odkryto, że ogniwa gąsienic wykorzystywane jako dodatkowa ochrona redukują potencjał penetracyjny głowicy kumulacyjnej o około 14%, choć wiele zależało od typu gąsienicy i kąta nachylenia. Podobnie było z betonem i workami z piaskiem, które wbrew obiegowej opinii pomagały, ale tylko przeciwko mniejszym głowicom kumulacyjnym. Testowano wiele różnych rozwiązań opracowanych we współpracy pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Kanadą i Australią. Australijczycy skupili się na badaniu „kanapek” wykonanych z różnych materiałów, w tym różnego rodzaju utleniaczy, choć te najczęściej okazywały się toksyczne dla środowiska i ludzi. W czerwcu 1944 r. w fabryce materiałów wybuchowych w Maribyrnong sporządzono raport, który omawiał nowe rozwiązanie. Dokument nosi tytuł „Explosive Factory Maribyrnong, Explosives Manufacturing Practices Laboratory, Interim Report On »Chemical Armour« Methods Of Defeating Shaped Charges”.

Autorzy omawiają pomysł umieszczenia niewielkiej ilości materiału wybuchowego pomiędzy metalowymi płytkami. Przeprowadzone testy udowodniły, że owe „kanapki” były w stanie na tyle zredukować siłę strumienia kumulacyjnego, że ten był niezdolny do perforacji znajdującego się za modułem zasadniczego, jednorodnego pancerza stalowego. W trakcie dalszych badań odkryto również, że duże znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest wkładka kumulacyjna. W chwili detonacji ładunku wybuchowego w głowicy owa wkładka zapada się i formuje się z niej strumień kumulacyjny. Najprawdopodobniej ze względu na ograniczony budżet Australijczycy nie mogli przeprowadzić większej liczby badań. Jednak nie ulega wątpliwości, że to oni jako pierwsi doszli do wniosku, że tego typu wybuchowa osłona faktycznie działa.

defence24.pl


Ukraińscy urzędnicy podkreślili potrzebę większej liczby systemów obrony powietrznej po kolejnej dużej serii rosyjskich ataków rakietowych i dronów na Ukrainę w nocy z 7 na 8 stycznia. Ukraińscy wojskowi poinformowali, że siły rosyjskie wystrzeliły łącznie 59 rakiet i dronów przeciwko Ukrainie, w tym: osiem dronów Shahed-136/131; siedem rakiet S-300/400; cztery rakiety hipersoniczne Kh-47M2 Kinzhal; 24 rakiety manewrujące Kh-101/555/55 i osiem rakiet manewrujących Kh-22; sześć rakiet balistycznych Iskander-M; oraz dwa rakiety naprowadzane na radar Kh-31P. Ukraińscy urzędnicy wojskowi poinformowali, że rosyjskie ataki celowały w infrastrukturę krytyczną i cywilną oraz obiekty wojskowe w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i chmielnickim oraz że siły ukraińskie zestrzeliły wszystkie osiem rakiet manewrujących Shahed i 18 rakiet manewrujących Kh-101/555/55. Rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat poinformował, że odsetek rosyjskich celów powietrznych zestrzelonych przez siły ukraińskie w nocy z 7 na 8 stycznia nie zmienił się w porównaniu z poprzednimi, intensywniejszymi atakami rosyjskimi, ale Ukraina musi przechwycić więcej rosyjskich rakiet i drony, biorąc pod uwagę dużą liczbę takich systemów, które Rosja regularnie uruchamia. Ihnat stwierdził, że tylko „określone środki”, takie jak systemy obrony powietrznej Patriot, mogą zestrzelić rakiety balistyczne, a siły ukraińskie nie zestrzeliły jeszcze rakiety manewrującej Kh-22. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył 8 stycznia w wirtualnym przemówieniu na dorocznej szwedzkiej krajowej Konferencji Społeczeństwa i Obrony, że Ukraina musi wzmocnić swoje zdolności w zakresie obrony powietrznej na froncie, aby lepiej chronić ukraińskie pozycje przed rosyjskimi atakami, oraz na tyłach, aby chronić ludność cywilną. Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie przechwyciły ponad 70 procent z ponad 500 rosyjskich rakiet i dronów wystrzelonych w ciągu ostatnich „kilku dni” dzięki systemom obrony powietrznej partnerów zachodnich, ale obecny wskaźnik przechwytywania jest niewystarczający. Zełenski stwierdził, że siły rosyjskie stracą swoją władzę na polu bitwy, jeśli siły rosyjskie stracą przewagę w powietrzu.

Zachodnie zaopatrzenie w systemy obrony powietrznej i rakiety pozostaje kluczowe dla Ukrainy, ponieważ siły rosyjskie próbują dostosować się do obecnych ukraińskich zdolności w zakresie obrony powietrznej i gdy Ukraina rozwija swoją bazę przemysłową obronną (DIB). ISW oceniło, że siły rosyjskie i ukraińskie są obecnie zaangażowane w taktyczny i technologiczny wyścig ofensywno-obronny, w którym obie strony nieustannie eksperymentują i dostosowują swoje ataki dalekiego zasięgu i obronę powietrzną. Ciągłe i zwiększone dostawy przez Zachód systemów obrony powietrznej i rakiet na Ukrainę mają kluczowe znaczenie, ponieważ siły rosyjskie w dalszym ciągu eksperymentują z nowymi sposobami penetrowania ukraińskiej obrony powietrznej. Włączenie dostarczanych przez Zachód systemów obrony powietrznej do parasola obrony powietrznej Ukrainy było niezbędne dla zdolności Ukrainy do obrony przed rosyjskimi rakietami, zwłaszcza rakietami balistycznymi. Zapewnienie Ukrainie zachodnich systemów obrony powietrznej i rakiet obrony powietrznej w najbliższej i średniej perspektywie są również niezbędne do ochrony rosnącego ukraińskiego DIB, podczas gdy siły rosyjskie nadal obierają za cel ukraińskie obiekty przemysłowe. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller nazwał 4 stycznia udzielenie pomocy USA Ukrainie „krytycznym”, ponieważ Ukraina nie jest jeszcze w stanie się obronić, ale zauważył, że pomoc USA nie będzie musiała być kontynuowana na poprzednim  poziomie, ponieważ Ukraina pracuje nad rozszerzeniem swojego DIB by „stanąć na własnych nogach”.

Siły ukraińskie przystosowują się do trudności na polu bitwy wynikających z niedoborów sprzętu, ale starają się całkowicie zrekompensować niedobory amunicji artyleryjskiej i niewystarczające możliwości walki elektronicznej (EW). The Wall Street Journal  (WSJ) doniósł 8 stycznia, że ​​siły ukraińskie borykają się z niedoborami amunicji artyleryjskiej na linii frontu, ale siły ukraińskie używają dronów z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPV), aby zrekompensować te niedobory do czasu, gdy Ukraina otrzyma więcej amunicji. Ukraińscy żołnierze w pobliżu Robotyne w zachodnim obwodzie zaporoskim powiedzieli WSJ, że są w stanie uderzać w małe rosyjskie pojazdy i żołnierzy przewożących zaopatrzenie za pomocą dronów FPV i utrudniać rosyjską logistykę, ale drony FPV przenoszą mniejsze ładunki, więc siły ukraińskie nie mogą ich użyć do uderzenia w Rosję fortyfikacje polowe, wyłącznie za pomocą artylerii. The New York Times (NYT) doniósł 7 stycznia, że ​​siły ukraińskie, szczególnie w zachodnim obwodzie zaporoskim, usilnie starają się przezwyciężyć trudności wynikające z rosyjskich ataków naziemnych, ataków dronów FPV i możliwości EW. Ukraiński zastępca dowódcy batalionu powiedział NYT , że morale Ukrainy jest „w porządku”, ale żołnierze są „wyczerpani fizycznie”. Financial Times (FT) poinformował 7 stycznia, że ​​siły rosyjskie mają przewagę w zakresie EW i priorytetowo traktują produkcję dronów uderzeniowych, i ponownie podkreślił znaczenie wzmocnienia zdolności Ukrainy w zakresie EW do zwalczania rosyjskich dronów i rakiet. FT zauważyła, że ​​Ukraina poczyniła znaczne inwestycje w swoje możliwości w zakresie EW od początku inwazji na pełną skalę, ale siły rosyjskie zachowały przewagę dzięki przedwojennym możliwościom Rosji w zakresie EW.

understandingwar.org