czwartek, 3 kwietnia 2025



Donald Trump powiedział, że podpisze rozporządzenie wykonawcze ogłaszające "wzajemne cła na kraje na całym świecie". Powtórzył też wprowadzenie 25-procentowych ceł na samochody. W przypadku innych produktów, poziom ogólny ceł jest różny dla poszczególnych krajów, minimalny poziom to 10 proc. 

I tak, dla Chin to 34 proc., dla Unii Europejskiej 20 proc., Szwajcarii 31 proc., a Wielkiej Brytanii już "tylko" 10 proc. Dla Japonii 24 proc., Korei Południowej 25 proc., Tajwanu 32 proc., Malezji 24 proc., Indii 26 proc., Brazylii 10 proc., Indonezji 32 proc., Wietnamu 46 proc., Kambodży 49 proc., Singapuru 10 proc., Ukrainy 10 proc., Wenezueli 15 proc., RPA 30 proc., Bangladeszu 37 proc., Izraela i Filipin - po 17 proc., Chile, Australii i Turcji - po 10 proc., Pakistanu - 29 proc. Kanada i Meksyk nie zostały wymienione w tabeli, którą rozdano dziennikarzom.

"2 kwietnia 2025 r. na zawsze zostanie zapamiętany jako dzień, w którym odrodził się amerykański przemysł, dzień odzyskania przeznaczenia Ameryki i dzień, w którym zaczęliśmy ponownie czynić ją bogatą, dobrą i zamożną. Przez dziesięciolecia nasz kraj był rabowany, plądrowany, gwałcony przez narody bliskie i dalekie, zarówno przyjaciół, jak i wrogów" - od takich słów prezydent zaczął swoje wystąpienie w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Trump jest przekonany, że cła wywołają ożywienie w przemyśle, budowę nowych fabryk i nowe miejsca pracy. "A ostatecznie większa produkcja w kraju oznacza silniejszą konkurencję i niższe ceny dla konsumentów. To będzie rzeczywiście złoty wiek Ameryki".

gazeta.pl


Rosyjscy urzędnicy nadal wykorzystują niejasne lub niesfinalizowane warunki tymczasowego zawieszenia broni w sprawie infrastruktury energetycznej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdził 2 kwietnia, że ​​tymczasowe zawieszenie broni w sprawie infrastruktury energetycznej obowiązuje, i że Rosja przestrzega zawieszenia broni. Pieskow twierdził, że Ukraina „nie przystąpiła” do tymczasowego zawieszenia broni „zasadniczo” i że Rosja zamierza omówić to ze Stanami Zjednoczonymi. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow twierdził 1 kwietnia, że ​​Rosja przekazała listę rzekomych naruszeń zawieszenia broni przez Ukrainę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike’owi Waltzowi, sekretarzowi stanu USA Marco Rubio, Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON) twierdziło 2 kwietnia, że ​​siły ukraińskie „systematycznie” przeprowadzają ataki dronów i artylerii na rosyjską infrastrukturę energetyczną. Dokładne kontury tymczasowego zawieszenia broni w zakresie infrastruktury energetycznej pozostają niejasne, a Ukraina i Rosja nie wydają się formalnie uzgodnić listy obiektów objętych zawieszeniem broni ani rodzajów ataków zakazanych. ISW wcześniej zauważył, że nie jest jasne, czy tymczasowe zawieszenie broni zabrania atakowania infrastruktury energetycznej przy użyciu artylerii rakietowej lub lufowej o krótszym zasięgu.  Nie jest również jasne, w jaki sposób Ukraina mogłaby naruszyć tymczasowe zawieszenie broni, do którego „nie przystąpiła”.

Amerykańscy urzędnicy podobno nadal przyznają, że prezydent Rosji Władimir Putin nie chce zobowiązać się do ogólnego zawieszenia broni na Ukrainie. Dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą powiedziało agencji Reuters 1 kwietnia, że ​​wysocy rangą urzędnicy administracji Trumpa omawiali prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie zapewnić długoterminowego porozumienia pokojowego na Ukrainie w nadchodzących miesiącach i przygotowują nowe plany, aby wywrzeć presję na Rosję i Ukrainę, aby zawarły porozumienie. Źródła zauważyły, że urzędnicy administracji Trumpa przyznali, że Putin aktywnie sprzeciwia się wysiłkom USA zmierzającym do osiągnięcia porozumienia pokojowego na Ukrainie i wykorzystali serię spotkań i rozmów telefonicznych w weekend 29-30 marca, aby omówić możliwe mechanizmy, które miałyby doprowadzić Rosję do stołu negocjacyjnego. Wysoki rangą urzędnik amerykański stwierdził, że administracja Trumpa rozważa nałożenie dodatkowych taryf i sankcji na Rosję. Inne źródło zaznajomione z dyskusjami podobnie powiedziało Fox News 1 kwietnia, że ​​prezydent USA Donald Trump uważa, że ​​Putin „powolnie toczy” negocjacje w sprawie ogólnego zawieszenia broni na Ukrainie i że administracja Trumpa rozważa zwiększenie sankcji wobec Rosji, aby zmusić Putina do stołu negocjacyjnego. Trump niedawno powiedział NBC News, że rozważa dodatkowe sankcje przeciwko rosyjskiej ropie naftowej i stwierdził podczas konferencji prasowej 30 marca, że ​​istnieje nieokreślony „termin psychologiczny”, do którego Rosja musi się zgodzić na ogólne porozumienie o zawieszeniu broni. ISW wcześniej zauważył, że Stany Zjednoczone ani szerszy Zachód nie są w stanie wywierać maksymalnej presji na Rosję za pomocą samych narzędzi ekonomicznych, ponieważ trwające i prognozowane przyszłe zmagania gospodarcze Rosji są ściśle powiązane ze stratami militarnymi Rosji na polu bitwy. Stany Zjednoczone mogą wykorzystać słabości Rosji i osiągnąć silniejszą pozycję negocjacyjną, kontynuując — lub zwiększając — pomoc wojskową dla Ukrainy w taki sposób, aby siły ukraińskie mogły nadal zadawać Rosji znaczne straty w sile roboczej i materiałach.

understandingwar.org