By pokazać wam, co dokładnie znaleźć może dziecko/nastolatek w smartfonie, na potrzeby tego tekstu wymyśliliśmy 13-letniego Bastiana, który otrzymał swój pierwszy smartfon na Boże Narodzenie. Fikcyjni rodzice Bastiana podarowali mu Google Pixel 9, którego system operacyjny Android zawiera rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej.
Podczas konfigurowania konta użytkownika Google rodzice powinni sprawdzić, czy młody użytkownik poprawnie określa swój wiek jako niepełnoletni. Następnie Google automatycznie zasugeruje połączenie konta rodzicielskiego. Rodzice mogą teraz dokładnie sprawdzić, jakie aplikacje instaluje nastoletni fikcyjny Bastian i jak długo korzysta ze swojego urządzenia.
Bastian jest jednak sprytny. Nie używa aplikacji X ani automatycznego linku do konta Google, na którym przechowywany jest jego wiek, aby zarejestrować się w serwisie Elona Muska. Zamiast tego rejestruje się za pośrednictwem strony internetowej X w przeglądarce i klika "Utwórz konto".
X natychmiast prosi go o podanie adresu mail i daty urodzenia. Tam fikcyjny Bastian, bez nadzoru swoich fikcyjnych rodziców, po prostu wpisuje rok 2005 zamiast 2011. Nie ma żadnej weryfikacji ani porównania z wiekiem przechowywanym jako nieletni w Google.
Jest teraz zarejestrowany jako dorosły użytkownik i może aktywować funkcję "Wyświetlaj multimedia, które mogą zawierać wrażliwe treści" w opcjach. Jak każdy nastolatek, Bastian jest ciekawy i może teraz oglądać filmy, które ładują się automatycznie dla każdego odpowiedniego wyszukiwanego hasła. Kiedy tak się dzieje, X chętnie to robi. Różne boty nie tylko publikują filmy, ale także linki reklamowe zaprojektowane w celu zachęcenia użytkowników do klikania na stronach z filmami dla dorosłych.
Państwowe władze medialne od lat ostrzegają o niewystarczającej weryfikacji wieku na popularnych stronach z tego typu treściami. Z drugiej strony, większość serwisów społecznościowych zabrania ich publikowania poza jednym wyjątkiem. Na X Elona Muska można publikować materiały 18+ i nie są one kontrolowane – miliarder zezwolił na to na początku czerwca 2024 r.
Według badania przeprowadzonego przez Brytyjską Agencję Ochrony Dzieci w 2023 r. młodzi ludzie coraz częściej stykają się z treściami dla dorosłych po raz pierwszy właśnie na X:
Stwierdzamy, że ekspozycja na treści dla dorosłych jest powszechna i normalna – do tego stopnia, że dzieci nie mogą z niej zrezygnować. Średni wiek, w którym dzieci oglądają tego typu materiały po raz pierwszy, wynosi 13 lat. W wieku dziewięciu lat 10 proc. dzieci widziało treści dla dorosłych, 27 proc. w wieku 11 lat, a połowa dzieci, które miały kontakt z takimi materiałami, widziała ją w wieku 13 lat. Nie ogranicza się do konkretnych stron internetowych dla dorosłych. Odkryliśmy, że X jest platformą internetową, na której młodzi ludzie najczęściej oglądają treści dla dorosłych.
komputerswiat.pl