środa, 22 marca 2023


Źródła rosyjskie przedstawiały rozbieżne opinie na temat zdolności rosyjskiego wojska do okrążenia Awdijiwki i znaczenia osady. Niektóre źródła rosyjskie twierdziły, że siły rosyjskie grożą okrążeniem sił ukraińskich w Awdijiwce od północy, wschodu i południa oraz że zdobycie Stiepowa przecięło linię kolejową, którą siły ukraińskie zaopatrywały swoje zgrupowanie w Awdijiwce. Rosyjski bloger twierdzi, że siły rosyjskie próbują posunąć się w kierunku Orłówki, aby przeciąć ukraińskie naziemne linie komunikacyjne (GLOC), które prowadzą z Orłówki, Lastochkyne (4 km na północny zachód od Awdijiwki) i Tonenke (7 km na zachód od Awdijiwki) do Awdijiwki i wkrótce otoczą Awdijewkę. Inni czołowi blogerzy argumentowali, że siły rosyjskie nie są bliskie okrążenia Awdijiwki i wezwali inne rosyjskie źródła do zaprzestania przedwczesnych rozmów na ten temat. Jeden z milblogerów stwierdził, że obecne trudności rosyjskiego natarcia w rejonie Awdijiwki potwierdzają, że siły rosyjskie nie są bliżej zwycięstwa. Źródła rosyjskie przedstawiły rozbieżne opinie na temat znaczenia zdobycia Awdijiwki, przy czym jeden rosyjski bloger argumentował, że osada jest znaczącym obszarem przemysłowym, podczas gdy inny kwestionował, w jaki sposób zajęcie Awdijiwki znacząco zmieniłoby sytuację operacyjną na obrzeżach miasta Donieck, kiedy ukraińskie pozycje w Karliwce (16 km północny zachód od Awdijiwki) i Kurachowe (25 km na zachód od Doniecka) są tak samo ufortyfikowane jak te w Awdijiwce.

understandingwar.org

Władze w Moskwie godzą się na gospodarcze uzależnienie od Chin, postrzegając to jako kluczowy warunek zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Pekin jest też dla Kremla najważniejszym partnerem pomagającym przetrwać Rosji gospodarcze skutki sankcji Zachodu. Zapłatą za przychylność i długoterminowe wsparcie ze strony Chin będą dostawy rosyjskich surowców - powiadomiło w rozmowie z "FT" źródło bliskie rosyjskim władzom.

Dziennik podkreślił, że w ubiegłym roku wartość dwustronnych obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami osiągnęła rekordową wartość 190 mld dolarów. W styczniu br. Rosja stała się największym eksporterem gazu ziemnego na chiński rynek, natomiast kluczowym tematem rozmów Xi z Władimirem Putinem był prawdopodobnie projekt gazociągu Siła Syberii 2. Realizacja tego przedsięwzięcia ma pomóc Rosji przekierować do Chin nadwyżki gazu, które nie są już możliwe do sprzedania w Europie - czytamy na łamach "FT".

"Logika wydarzeń wskazuje na to, że już całkowicie przekształcimy się w chińską kolonię surowcową. Nasze serwery będą pochodziły od Huawei. Staniemy się dla Chin dostawcą dosłownie wszystkiego. Będą otrzymywać gaz z (gazociągu) Siła Syberii. Do końca 2023 roku juan będzie naszą główną walutą w handlu (zagranicznym)" - dodało źródło "FT" zbliżone do Kremla.

Podobną ocenę przedstawiła Maria Shagina z londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS). "Sankcje (Zachodu) uwypukliły i tak już asymetryczne relacje pomiędzy Rosją a Chinami. Trudno ukryć fakt, że Rosja jest obecnie młodszym partnerem (Chin)" - zauważyła analityczka.

money.pl